شبکه اجتماعی

استوری تلینگ یا داستان سرایی چیست؟

artanpaya

استوری تلینگ چیست؟ در طول تاریخ ابزارهای زیادی اختراع شدند. این ابزارها خیلی سریع با استقبال انسان ها رو به رو شدند و اگر بخواهیم عمیق فکر کنیم که چه چیزی باعث می شود یک ابزار یا یک اختراع بتواند خیلی سریع مورد استقبال انسان ها قرار بگیرد در جواب این سوال به یک کلمه می رسیم و آن “نیاز” است. بله وقتی یک ابزار یک نیاز انسان را تامین کند خیلی سریع مورد استقبال قرار می گیرد یکی از این نیازها نیاز به ارتباط است. استوری تلینگ یکی از راه های فروش و تامین نیاز بشری است. شاید با خود بپرسید چگونه؟ در ادامه این مطلب به این موضوع پاسخ دادیم.

چطور استوری تلینگ می تواند نیاز انسان را برطرف کند؟

استوری تلینگ

استوری تلینگ

زمانی اگر شما می گفتید که من می خواهم با یک نفر کیلومترها آن طرف تر صحبت کنم مورد تمسخر همگان قرار می گرفتید. ولی امروزه دیگر کسی پیدا نمی شود که به همچین حرفی کوچک ترین پوزخندی هم بزند چون وسیله ای به اسم موبایل توانست این نیاز بشر را پاسخ دهد. همین مسئله باعث شد خیلی سریع مورد استقبال جامعه بشری قرار بگیرد.

امروزه وقتی به اطرافمان نگاه می کنیم پی می بریم که اکثریت انسان ها یک موبایل هوشمند در دست دارند. اگر همه این موبایل ها را بررسی کنیم که از چه نرم افزار هایی استفاده می کنند شاید به اسامی مشترک زیادی بر بخوریم. قطعا یکی از آن ها نرم افزار اینستاگرام است. اینستاگرام امروز بستری را فراهم کرده است که شما خیلی راحت می توانید با انسان های زیادی ارتباط داشته باشید آن هم فقط با لمس چند کلیک.

خیلی از انسان ها امروزه اینستاگرام را بستری برای کسب وکار خود انتخاب کرده اند. کسب وکار در اینستاگرام نیازمند حداقل دانش هایی است از جمله شناخت ابزار اینستاگرام. شما با شناخت این ابزارها می توانید در کسب و کار خود فعالیت بهتر و اصولی تری داشته باشید. یکی از این دانش ها استوری تلینگ است. به طور خلاصه شما به وسیله استوری تلینگ می توانید خدمات و محصولات خود را بفروشید. از طرفی به وسیله استوری تلینگ خوب شما مشتریان می توانند به خوبی از خدمات و محصولات شما آگاه شوند و نیاز آن ها به این صورت برطرف می شود.

چطور در اینستاگرام از استوری تلینگ استفاده کنیم؟

استوری تلینگ یا داستان سرایی از ابزارهای کاربردی و تاثیر گذار اینستاگرام است. گذاشتن داستان های مختلف از جمله داستان روزمرگی خود از آن دسته از موضوعاتی است که کاربران اینستاگرام خیلی به انجام آن علاقه دارند. افراد زیادی روزانه این داستان ها را در اینستاگرام به اشتراک می گذارند. در آن طرف ماجرا هم افراد زیادی علاقه به شنیدن این داستان ها دارند.

این اشتراک گذاری داستان روزمرگی های افراد می تواند در قالب پست و استوری باشد. اما برای اینکه بتوانید پست و استوری جذاب تری را قرار دهید نیاز دارید تا در خصوص استوری تلینگ یا داستان سرایی بیشتر بدانید. در حقیقت نمی توان انتظار داشت بدون یک سناریو یا داستان از پیش تعیین شده بتوانید خدمات یا محصولات خود را از طریق اشتراک گذاری پست و استوری در اینستاگرام به فروش برسانید.

چرا داستان سرایی برای افراد جذاب است؟

استوری تلینگ

داستان سرایی

دلیل اول: احساس
شما هنگامیکه داستان یک نفر را می بینید در همان لحظه خودتان را جای طرف مقابل می گذارید و به خیال بافی می پردازید و یا اینکه شاید آن داستان شما را یاد یک داستان یا یک واقعه از زندگی خودتان بیندازد و این گونه است که باعت می شود ارتباط شما توسعه پیدا کند.

دلیل دوم: عمل
داستان های به مرور زمان بر کارهای روزانه تاثیر می گذارند. این برخاسته از قدرت ذهن است. برای اینکه قدرت ذهن را بهتر متوجه بشوید همین الان به یک خوراکی ترش مزه فکر کنید. قطعا دهان شما آب میفتد این قدرت ذهن است. حالا فرض کنید شما روزانه در اینستاگرام داستان های زیادی در مورد برنامه ریزی و هدف می بینید. به مرور زمان برنامه ریزی برای شما به یک مسئله خیلی خوشایند تبدیل می شود. در نهایت خودتان هم سراغ برنامه ریزی می روید. این مطلب را امروزه روانشناسان هم تایید می کنند. در حقیقت یک سری فعل و انفعالات شیمیایی در مغز شما رخ می دهد و باعث ایجاد رغبت در شما برای انجام آن کار می شود.

دلیل سوم: ارزش
امروزه در دنیای ما داستان ها به موارد مختلفی ارزش داده اند. برندهای مختلف که داستانی برای بوجود آمدن خود دارند و شاید بخش بزرگ ارزش امروزشان وابسته به داستانشان باشد. دنیای اینستاگرام هم دقیقا همچین رفتاری دارد. داستان های افراد به آنها ارزش می دهند. نمونه های زیادی برای این موضوع وجود دارد. همانند اینفلوئنسرها یا بلاگر های اینستاگرامی.

پس از آن که با دلایل جذابیت استوری تلینگ برای افراد آشنا شدیم حال به سراغ نحوه استفاده از آن می رویم. در ادامه سعی کردیم نحوه استفاده از استوری تلینگ را در چند گام برای شما آموزش دهیم.

گام اول؛ ارزش گذاری

وقتی مخاطب وارد پیج فروشگاهی شما می شود و می بیند محصولی که شما آن را ارائه می دهید از کجا شروع شده و چه روندی را طی کرده و در طی زمان چه تغییراتی کرده است و به طور خلاصه برایش روشن باشد این محصول چه داستانی داشته است قطعا محصول شما را می خرد. حتی به دوستانش هم پیشنهاد می دهد و قطعا این شفافیت ابعاد کار شما باعث همچین اطمینانی می شود. در کل شما با این شفاف سازی برای کار خود یک ارزش گذاری انجام می دهید و این در فروش تاثیر فراوان دارد. اینستاگرام هم برای این شفاف سازی یا بهتر بگوییم ارزش گذاری ابزارهای زیادی در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید بهتر این کار را انجام دهید.

مثلا ما در آرتان پایا سعی کردیم روند طراحی سایت در مشهد و همچنین در کل کشور را به صورتی شفاف برای مخاطب روایت کنیم. این داستان سرایی باعث شده است که افراد زیادی به ما اطمینان و اعتماد کنند و سفارش طراحی سایت خود را به ما بدهند.

گام دوم؛ حفظ هماهنگی بین تصور و متن

عکس، متن، فیلم و صدا مهمترین ابزارهای شما برای فروش هستند. ولی مهم ترین آنها عکس و متن است. مهم تر از آن اما ارتباط بین عکس و متن عکسی است که شما در صفحه خود استفاده می کنید. هرچه زیباتر باشد قطعا در تصمیم مشتری تاثیر بیشتری دارد. برای این کار باید عکس هایی که استفاده می شود کیفیت بالایی داشته باشد. همچنین می شود با نرم افزارهای مختلفی آن عکس را زیباتر کرد تا بیشتر مورد پسند مخاطب باشد. برای این کار می توان از نرم افزار و سایت های مختلف استفاده کرد.

نوشتن متن هم خیلی مهم است به خصوص در بحث استوری تلینگ. مهم تر از آن ارتباط متن با تصویر برای موارد مختلف است. متن ها برای یک تصویر باید کوتاه باشد. چرا که مخاطب فرصت ندارد متن طولانی را مطالعه کند. برای دانستن نکات بیشتر در رابطه با متن می توانید در اینترنت سرچ کنید. به روز ترین نکات را یاد بگیرید و از آنها در متن نوشتن کمک بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *